88 Views

Her nerede olursa olsun meydana gelen doğal afetler insanı derinden üzer.  Görsel basında, yazılı basında ve sosyal medyada okuduklarımız yaşanan felaketler karşısında kaygı duyabiliriz.  Ancak Corona -19 virüsü salgını insanları öyle etkiledi ki kaygılanmamak mümkün değil.

Kaygı ve tedirginlik ön plana çıkarak insanlarda panik bozukluklar ortaya çıktı. Asıl mesele belirsizlikten
kaynaklanmakta. Şu günlerde gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. Kaygı ve panik bizi ele geçirerek esareti altına girmiş durumdayız . En büyük sebep belirsizlik netleşse rahata kavuşacaz.

Bizler yaşamız sürecinde net bilgilere alışmışız ve şu anda bunu istiyoruz.  En ufacık olumsuz birşeyle karşılassak kendimizi doktorun kapısında buluruz. Net sonucu alana kadar sabırla mücadelemizi veririz. Yolunda gitmeyen durum karşısında endişe duyarız. İşte şu an yaşadığımız durum bundan ibaret.

Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran virüs illeti ne kadar devam edeceği,ne kadar daha ne kadar zarar vereceği, tedavi nasıl olacağı ,ilacı varmıdır yada ne zaman bulunup ortaya çıkacağı net olarak bilinmemektedir. Bu belirsizlikler insan üzerinde derin yaralar açmakta ve farkında varmasakta insan psikolojisini yavaş yavaş etkilemekte. Bu süreçte kimseye ve kendimize konduramadığımız için yok ya ‘’bana bişey olmaz’’ yada duyduklarımız karşısında ‘’aman tanrım bu gidişat iyi değil kötü şeyler oluyor ‘’ düşünceleri içinde iki ayrı uçta yaşayoruz. İşte bu noktada çok
dikkatli olmamız gerekiyor.

Bu iki ayrı düşünce arasında kalmadan ortada bir yerde olursak kendimizi çok daha rahat hissedebiliriz. Eğer bizleri sıkan, üzen , panik ve endişelendiren haberlerden biraz kendimizi uzak tutmamız gerekiyor. Çünkü biz insanların
ruhsal durumları farklı. Bazı insanlar bu gibi durumda soğukkanlı , bazıları da çok hassas oluyor.Hassas insanlar biraz kendini geri çekmeli ki ruh sağlığı etkilenmesin ve derin yaralar açmasın.

Bazen öyle haberler yayınlıyorlar ki gerçek mi değil mi kestiremez olduk. İnsanlar üzerinde baskı oluşturuyorlar. Güvenilir kaynaklardan takip etmeliyiz ki gerçekler netlik kazansın.Corona-19 virüsüne yakalanma korkusu virüsten daha beter. Kimden gelcek, ne zaman beni bulcak korkusu sonucunda yaşana panik büyük travmalara neden oluyor.

İnsanlar çaresiz ve çok büyük sıkıntı, stres olmasına en büyük sebep. Böylesine durum karşısında öncelikle psikolojimizi korumalıyız ki salgın hastalıkla mücadele edebilelim.  Kaygı, stres , panik halinden çıkalım dünyanın her yerinde yaşanan olayı kabullenelim, moralimizi bozmadan gerekli önlemleri alarak , yapılması gereken
neyse uygulayarak bu süreci rahatça atlatabilelim.B izler bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz, moralimizi nasıl yüksek tutabiliriz öncelikle bunları sağlarsak kendimizi daha rahat hissedebiliriz .Eğer kendimizi iyi hissetmiyorsak psikolojik yardım alalım. Bu zor süreci rahat atlatmak adına.

Elbet bunlarda geçecek ve her şey biraz uzun vadede olsa güzel olacak .Sağlıklı günler dileklerimle sevgi ile kalın.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir