250 Views

Nihal Yeşiltaç Oran/Gazete Kokusu

Nasıl da garip geldi değil mi bu başlık size? Aslında ben de tam olarak nereden başlayacağımı bilemiyorum, yazdıkça çıkacak
içimde biriken cümleler.

Belki bu başlığı mecaz olarak kullandığımı düşündünüz gördüğünüzde. Hayır; tam anlamı ile kullandım gazete kokusunu.
Bir çocukluk ki hergün gazete giren bir ev, pazar günleri ise tüm gazetelerin okunduğu bir ev. Benim evim! Annem babam kardeşilerim ile yaşadığım küçük dünyam. Acaba babam birinin bulmacasını bana bırakır mı diye dört gözle beklediğim veya acaba birini hiç açmaz ilk ben dokunur muyum diye heves ettiğim günler.
Ya şimdi ne alemde gazeteler? Ellerimizde tabletler cep telefonları, masamızın üzerinde bilgisayarlar ve biz gazete okuyoruz. Peki doyuyor muyuz? Yeterli geliyor mu? Hele gazete kokusunu bilen nesil olarak bizi eksik bırakmıyor mu bu internet ortamı?
İlk köşe yazım bir gazetede yayınlanmıştı, Fotomaç. Sene 1991 heyecanımı anlatamam. Yazımı, adım ile birlikte keser bir defterde saklardım her yayın sonrası. Ayrıca yazımın yayınlandığı günler bir Fotomaç daha alır onu hiç bozmadan saklardım.
Bahsettiğim yıllardan bu günlere kaç gazete kaldı yayın hayatına devam eden? Severek okuduğum gazetelerden biri sadece intrenette devam ediyor mesela yayın hayatına.
Küçük çaplı gazeteler ise zaman içinde teker teker yazılı basımı durdurdu, kendi isimlerine alan adı alıp onlarda internet gazeteciliğine başladı.
Eskiden her mahalle bakkalında gazete bulmak mümkündü, kapıda sıra ile dizilmiş farklı isimlerde gazeteler. Şimdi sınırlı sayıda mahalle bakkalı var zaten onlar da ticari kaygı ile satmıyor. Bir gazete bayii bulursak ne ala!
Peki bu durum ne olacak? Büyük tirajlı gazeteler yayına devam edecek, diğerleri ise direnebildiği kadar direnecek sonra kepenk kapatacak. Sizce de öyle değil mi? Ülke nüfusunun ciddi bir kısmı gazete okumuyor zaten, bir kısmı da genç olunca internette gazete okumak isteyecek ve büyük çoğunluk bu şekilde elenmiş olacak. Kaldık azınlık, yani biz bize. Bizler gazete kokusunu ne kadar daha hissedebileceğiz? Yine cevapsız bir soru!
Şimdi okuyucularımdan ilk defa bir şey isteyeceğim; sadece benim gibi düşünenlerin olup olmadığını bilmek için. Sosyal medya hesaplarımızda #gazetekokusu tagi kullanalım, ilgili paylaşımlar yapalım istiyorum. Ben takibini yapacağım. Acaba kaç kişi olacağız.
Twitter, Finkafe, Instagram ve Facebook sitelerinde bu tagi uzun süre takip etmeye devam edeceğim. Duyguları düşünceleri ve daha önemlisi kaç kişi olduğumuzu öğrenmek, bilmek istiyorum.

Biliyorum; gazete okunmasını istediğim için bazı gruplarla sorun da yaşayacağım ama ben yeşil kadar seviyorum geçmişimi.
Yeşil kadar saygı duyuyorum değerlerime. Ya siz?
Sevgiler

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir