51 Views
Ferah Uslu
Ferah Uslu Özer

Cehaletlik berbat bir dünya görüşüne sahip olmak ve insana sahip olduğu güçten öte onursuz bir davranış biçimidir. Dünya görüşünü bir kenara, kendini ifade edemeyen ve hiçbir fikri olmadan ahkam kesen, farklı düşüncelerle saldırgan tavır alması, yozlaşmışlığın örneğidir.

Sahip olmadığı fikirle ve başkalarının düşünceleri ile savunmaya geçmesi ne acıdır. Hiç bir zaman okumadan, araştırmadan, öğrenmeden aslan gibi kükreyebiliyor ve mangalda kül bırakmıyor bu tip insanlar. Doğrular varken, yanlışların zarar veren şeyleri savunmanın ne anlamı var değil mi ?

Ne Zaman Öğreneceğiz?

Eğer bir konu hakkında fikre sahip değilsek susmanın ne kadar erdemli davranış olduğunu biliyoruz. Ancak ne zaman öğreneceğiz? Sanırım bu gidişle zor görünüyor. Bilmeden sürekli konuşursak ihtiyaç hissettiğimizde gerçek anlamda araştırmazsak bilmeden konuşmaya devam edeceğiz.

Herhangi bir şey hakkında bilmeden fikir yürütürsek bize kazancı yoktur. Sadece kuru kalabalık etmiş ve insanlar bizden uzaklaşmış olur. Bu davranışlarla kimse saygınlık kazanamaz. Toplum içerisinde olsun, sosyal medyada olsun kendi fikirleri dile getirmek, savunmak, incitici söylemlerde bulunmak gerçeği yansıtmayan farklı alanlara çekmek cahilliğin ilerlemiş halidir.

Hani bir söz vardır’’ dilin kemiği yoktur, ağzı olan konuşur’’ her şeyi söyleyebilir diyoruz ya. Burada dikkat edilecek nokta dile değil , güçlü beyine sahip olmaktır. Biliyoruz ki beynimiz olmadan isteklerimizi kontrollü biçimde dile
getiremeyiz. Okumaktan, araştırma yapmaktan ne kadar uzak olursak kontrolsüz konuşmalarla her zaman karşı karşıya kalabiliriz. İşte o zaman insanların gerçek yüzünü böyle konuşmalarına tanık olur ve tanımaya başlarız.

Cahil İnsanlar Ölçü Nedir Bilmez!

İnsanlarımız toplu yaşamda bağırıp ,çağırarak , hoş olmayan üslupla ve utanç verici davranışlarla kendini kanıtlamayı iyi bir şey sanıyor ve bu gibi davranışları sergilemeye devam ediyor. Sana ait olanı göklere çıkarıp ve karşısındakini yerden yere vurması’’ ben böyleyim ‘’demesi ne kadar doğru bilemiyorum. Cahil insanlar ölçü nedir bilmez ve öyle devam eder ve topluma hiçbir faydası olmayan insanları el üstünde tutmanın ne anlamı var. Düzgün
insan her zaman üretir ve topluma faydalı olmayı hedeflemiştir.

Bizler biliyoruz ki emek vermeden hiçbir şeye kavuşulmaz.Son zamanda insanlara hakaret içerikli konuşmak, bilgisini çürütmek için elimizden geleni ardımıza bırakmıyoruz.İşimize böyle geliyor gurur duyacağımıza bu yola başvuruyor ve böyle yol almaya devam ediyoruz. Düşüncelerimizi ve seçenekleri dile getirerek , çözüm bulmayı ve çözüm üretmeyi sevmiyoruz.Hep bir çatışma içersinde olmayı sanki ringlerde dövüşen aslanlar gibiyiz.Düşünüyorum da düzelirmiyiz diye ama uzlaşmayı bilmeden asla düzelme umudu yok.

Kendimizi yetiştirmeden, okumadan, araştırmadan ve karşısındakini yere gömmemeyi , yerden yere vurmamayı öğrenmeden cehaletten kurtulamayız.
FERAH USLU

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir