41 Views
Kanuni Sultan Süleyman, Macaristan’ı kuşattı 150 sene orada kaldı. Hala tarihi yerleri titizlikle muhafaza ediyorlar, göreneklerinin çoğunu da kendi yaşamlarında uyguluyorlar.
Kanuni’ye adaletli düşman demekten geri kalmıyorlar,yani adaletli olursanız düşmanda olsa size saygı duymaktan geri kalmıyor. Belki bundan dolayı Osmanlı’nın bıraktığı yerleri, Zigar Kalesi, Üzüm Tepesi, Mohaç Meydan Muhabere yerlerini, daha bir sürü türbeleri koruyorlar.
Adaletli oluşu dostluk temellerini de getirmiş, bizde olsa tarihi yerlerimizin çoğu yerleri rant kapısı nedeniyle, yakılarak yıkık virane haline bırakılarak yağma ediliyor,. Tarih insanlık ülkenin menfaatleri hiç önemli değil, zihniyetiyle siler süpürür ve aynısını yapıyoruz. Götüremeyeceği geliri elde etmek için, yakınlarına ahlak bozukluğu kalıntısını bırakarak dünyadan göçüp gidiyorlar.
Aslında bizim yöneticilerimizi Macaristan’a tarihi koruma sevgisi eğitimi için göndereceksin, bizim geçmişimizi çok iyi muhafaza eden Macarlara hayranlık duymamak mümkün değil, bizler tarihi yerleri harabeye döndürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sadece kendimize geliriz düşüncesiyle hatırlatmak istedim.
ahmetcirim07@hotmail.com
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir