374 Views

Nihal Yeşiltaç Oran/Öz Haber

Dört gözle beklenen film Türk İşi Dondurma artık gösterimde. Biliyorum, filmi ilk izleyenlerden olduğum için yorumumu bekliyordunuz. Gösterime girmesini bekledim bu yazı için ve hadi başlayalım anlatmaya. Tabii filmi tamamen anlatmayacağım, sadece genel olarak düşüncelerimden bahsedeceğim.

Biraz künyeye bakalım önce; yönetmen Can Ulkay, senaryo Gürkan Tanyas, müzikler Fahir Atakoğlu, yapımcı Mustafa Uslu. Oyuncu isimlerinin tamamını burada saymam mümkün değil. Oldukça kalabalık ve başarılı bir oyuncu kadrosuna sahipti film. Mesela Ali Atay, Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil, Caner Kurtaran James Farley, Will Thorp…

Konusuna gelince; 1. Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hayatından esinlenilmiş ve buradan yola çıkılarak kurgulanmış bir film. İki yakın arkadaşın gurbette, memleketlerinden uzakta verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Sonrasında savaşa Osmanlı İmparatorluğu’nun dâhil olacağını öğrenmeleri ile milliyetçi duygularla destek verme çabasına girmeleri ve bu yolda yaşadıkları anlatılıyor.

Film başladığında hem işleniş hem de oyuncuların bilindik performansları doğrultusunda eğlence, komedi izliyorsunuz. Yine filmin ilk dakikalarından neredeyse yarısına kadar Ali Atay, yani dondurmacı Mehmet parlıyor veya parlatılıyor. Oyunculuğu zaten tartışmaya açık değil, muhteşem. Şebnem Bozoklu için yazılan sahnelerin az olduğunu düşünüyorum. Tarihimizde kadınların benzer milli olaylarda etkilerini biliyoruz; bu anlamda Bozoklu’ya farklı ve etkileyici sahneler yazılabilirdi. Filmin son çeyreğinde Erkan Kolçak Köstendil’i yaşadığı dram sonrası devleşirken görüyoruz. Ve film birden bir bütün olarak değişiyor ve gülen, meraklı gözler yerini diken diken tüyler ve nemli gözlere bırakıyor. Nasıl olduğunu sormayın anlatılmaz yaşanır diyeyim kısaca; çünkü ciddi anlamda yaşatmışlar. Hani kendimizi bildik bileli duyduğumuz, okuduğumuz “Çanakkale Ruhu” olgusu var ya, işte tam da bunu hissediyorsunuz.

Filmdeki renkler çok iyiydi, belirtmem lazım. Yine filmin çekildiği yer saklanmış olsa da oldukça başarılıydı. Sadece İstanbul’da çekildiği hakkında bilgi alabildik. O muhteşem doğa İstanbul’da bir yerde ama nerede? Türk İşi Dondurma için 7 bin m2 alana bir plato kurulmuş ve çok iyi detaylandırılmış. Az önce bahsettiğim renklendirmedeki başarı da bahsettiğim güzel detaylardan mesela. Bu arada küçük bir not: Bu filmin Yahşi Batı ile aynı yerde çekildiği ipucu ile Kemerburgaz’da çekilmiş olduğunu öğrenmek zor olmadı.

Filme Türk İşi Dondurma ismi verilmesini önceleri garipsedim, basit geldi böyle bir proje için ancak düşününce risk alarak ters köşe yapmak istedikleri kanaatine vardım.

Sonuç olarak özellikle benim gibi milli duyguları yüksek olanların bu filmi mutlaka izlemesini öneriyorum. Gittiğinizde deniz kenarında İngiliz komutanın kulübeyi basması ve orada olanların olduğu sahneyi benim için izleyin olur mu?

Sevgiler

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir